Jajo w sieci

Autorzy: Gilanna i Ewa Gorzelak

Reżyseria: Magdalena Gnatowska

Scenografia: Rob Kowański

Kostiumy: Ewa Gorzelak i Magdalena Gnatowska

Muzyka: Aleksander Maksimow i Paweł Derentowicz

Obsada:

Ewa Gorzelak, Magdalena Gnatowska, Hanna Brulińska / Agnieszka Roszkowska

Bajka edukacyjna dla dzieci w wieku 6-12 lat

Najnowsza produkcja teatralna aktorki Ewy Gorzelak – szerszej publiczności znanej z seriali Na Wspólnej, M jak miłość i Słodkie Życie. A gdyby tak pewnego dnia na waszej drodze stanęło wielkie wirtualne jajo, którym na dodatek można sterować? Wyobrażacie sobie? Idziecie z przyjaciółmi ze szkoły, gracie w jakąś fascynującą grę na telefonach, aż tu nagle BAM!

Jajo w sieci to opowieść o dwóch rywalizujących ze sobą światach: realnym i wirtualnym. To historia, która małych i dużych widzów wbija w fotel i nakłania do ważnych przemyśleń. Spektakl przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej i ich opiekunów. Problem uzależnienia od cyberprzestrzeni dotyka coraz większej grupy dzieci. Treść sztuki jest spójna ze szkolnym programem wychowawczym oraz z podstawą programową zajęć komputerowych – bezpieczeństwem w sieci.

Cele edukacyjne spektaklu :

  • uwrażliwienie na ryzyko wynikające ze zbyt częstego korzystania z elektroniki i Internetu,
  • konfrontowanie się dzieci z własnymi doświadczeniami poprzez losy bohaterów sztuki,
  • podjęcie tematu wartości życiowych i postaw prospołecznych,
  • pobudzanie dzieci do kreatywnego myślenia i działania.

Twórcy spektaklu

Pomysł i scenariusz

Anna Gil 

Absolwentka wydziału pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, kierunek: Kształcenie muzyczno-ruchowe – rytmika, taniec, choreoterapia. Dyplomowany nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej z 19-letnim stażem. Nieustannie poszukująca dusza artystyczna. Wielbicielka dubbingu i technik parateatralnych. Łowczyni dziecięcych talentów. Pomysłodawczyni, twórca i animatorka Teatrzyku Bombonierka. Prowadząca eventy oraz warsztaty artystyczne muzyczno-teatralno-taneczne. Wielbicielka gry na afrykańskich bębnach djembe. Założycielka i opiekunka zespołu niezwykłych dzieci rozkwitających pod nazwą Tangram. Autorka tekstów piosenek, wierszy, opowiadań, scenariuszy spektakli i kompozytorka muzyki dla dzieci, w tym hymnu jednej z warszawskich szkół. Autorka felietonów, m. in. w parentingowych czasopismach „Dziecko”, „Dziecko Ekstra” oraz na stronie internetowej FC EDU Skuteczna Edukacja – bo właśnie skuteczna edukacja szczególnie ją interesuje – a ta, poprzez sztukę, pociąga najbardziej!

Ewa Gorzelak 

Absolwentka Wydziału Aktorskiego AT w Warszawie. Aktorka teatralna i filmowa. Współpracowała z teatrami: Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem Powszechnym w Radomiu, Teatrem Powszechnym w Warszawie,   Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem IMKA w Warszawie. Występuje w spektaklach plenerowych realizowanych przez Fundację Stefana Szmita „Kresy 2000”. Tworzy autorskie bajki wywodzące się z teatru najnajowego, w których również występuje („Dzień Kreatywnego Miśka Polarnego” i „Kolorino”). Twórca i animatorka Teatrzyku Bombonierka. Od 2006r. jest prezesem Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w IPCZD. W ramach wolontariatu przez wiele lat prowadziła tam (jak i w przedszkolach) warsztaty kreatywnego myślenia. Współpracuje z Polskim Radiem Dzieciom, w którym prowadzi autorską audycję „Jak to działa”. Ważniejsze role filmowe (kino) to: Farba – reż. Michał Rosa, Amok – reż. Natalia Koryncka-Gruz, Skok – reż. Piotr Starzak, Ostatnia Misja – reż. Wojciech Wójcik, Sezon na Kaczki – reż. Julia Ruszczyk. Szerszej publiczności   znana jest jako Gabrysia z „Na Wspólnej”, Dorota z „M jak miłość”, czy Marzena ze „Słodkiego Życia”.

Reżyseria

Magdalena Gnatowska 

Absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Warszawie i Studia Tańca Flamenco w Warszawie. Współpracowała z warszawskimi teatrami: Teatrem Studio, Teatrem Dramatycznym i Teatrem Narodowym gdzie pracowała min. z Jerzym Grzegorzewskim, Adamem Hanuszkiewiczem, Józefem Szajną, Leszkiem Mądzikiem, Piotrem Cieślakiem, Maciejem Wojtyszką, czy Mariuszem Trelińskim.  Ma również bogaty dorobek w teatrach offowych. W 2009r. otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza Miesięcznika „TEATR”  za wybitne dzieło zbiorowe w spektaklu „Marat/Sade” w reż. Mai Kleczewskiej. Występowała również w Teatrze TV (Scena Faktu: Śmierć rotmistrza Pileckiego, Ryszarda Bugajskiego, filmach (m.in. „Ubu Król” Piotra Szulkina ) i serialach (m.in. Boża Podszewka Izabelli Cywińskiej, Na Wspólnej, Plebania) i wielu innych. W latach 2007-2016  prowadziła zajęcia z interpretacji prozy na I roku w Szkole Aktorskiej Machulskich. W 2008 roku wyreżyserowała ze słuchaczami III roku swój pierwszy spektakl dyplomowy „Zbrodnie serca”. W 2014 roku została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej za osiągnięcia w dziedzinie oświaty. Reżyseruje spektakle teatru tańca, musicalowe oraz teksty dramatyczne. W 2016 r. za reżyserię spektaklu muzycznego „Bodo Cafe” otrzymała nagrodę Laur „Złoty Liść Retro” 2016.

 

Czas trwania spektaklu: 60 min.

Warunki techniczne:
Scena o wymiarach : minimum 6 x 6 m, kulisy, zaciemnienie
Plener: nie
Nagłośnienie: do uzgodnienia w zależności od sali
Oświetlenie: do uzgodnienia w zależności os sali
Organizator zapewnia:
Nagłośnienie i oświetlenie zg. z riderem
2 osoby techniczne do obsługi spektaklu (montaż scenografii)
Transport
Nocleg 4 osoby ( jeśli będzie konieczny )