Tęsknota. Nadzieja. Wyzwanie

Widowisko z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Scenariusz i reżyseria: Leszek Zduń

Występują:

Joanna Kwiatkowska- Zduń

Leszek Zduń

Dawid Lubowicz – skrzypce

Tomasz Pawłowski – fortepian

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach- to klęska.”– Józef Piłsudski.

Wolność jest darem, przywilejem, a zarazem wielkim wyzwaniem. Wolność narodu to przede wszystkim prawo do samostanowienia i tworzenia własnej kultury. Trudno do końca zrozumieć i docenić wolność, jeśli nie doświadczyło się niewoli. Podczas, gdy Polska została formalnie wymazana z mapy świata, wielu Polaków poświęcało swoje życie, by nie dopuścić do upadku polskiej kultury. Powstawały wspaniałe dzieła, które do dziś są symbolem naszej tożsamości.

„Tęsknota. Nadzieja. Wyzwanie.”– to program poetycko-muzyczny, w którym na tle wydarzeń historycznych, usłyszą Państwo m.in. fragmenty dzieł Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, Fryderyka Chopina oraz wiele znanych pieśni patriotycznych.

Leszek Zduń

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser dubbingu. W 1995 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie, a dyplom obronił rok później. Jego debiut aktorski przypadł na drugim roku studiów w sztuce „Venezia, Venezia” Giovanni’ego Pampiglione.  W latach 1993-1997 występował na deskach Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, a w latach 1997-2009 Teatru Narodowego  w Warszawie (np. w „Kartotece” Kazimierza Kutza, „Dożywociu” Jana Englerta, czy „Mikołajowej przygodzie w teatrze” swojego autorstwa).  Współpracował także z Teatrem Polonia – „Bagdad Café” Krystyny Jandy (2009) i Och-Teatrem – „Zielone zoo” Leszka Bzdyla (2010) oraz podróżował po Polsce ze swoim spektaklem „Kolacja na cztery ręce”. Wystąpił  w dziewięciu spektaklach Teatru Telewizji np. „Markiz von Keith” (1995), „Skarb ze snu” (1997), „Opowiadania dla dzieci” (2009) oraz siedmiu Teatru Polskiego Radia np. „Salome” (2002), „Gwiazdy i rozgwiazdy”,  „Dlaczego piloci nie jedzą łakoci?” (2010). Najbardziej znany jest z seriali „Rodzina zastępcza” i „Rodzina zastępcza plus”, gdzie grał Kubę, ma na koncie kilka ról w filmach (np. „Wojna żeńsko-męska”, „Noc świętego Mikołaja”), ale dubbing to profesja, w której najbardziej się udziela. Użyczył głosu wielu postaciom np. Pippinowi („Władca Pierścieni”), Jamesowi Potterowi („Harry Potter i Zakon Feniksa”), księciu Zuko („Awatar: Legenda Aanga), czy Mako („Legenda Korry”). Aktor pisze także bajki dla dzieci – „Bajki w trasie i na czasie”, „Wyjątkowe Święta Kiko, Niko i Sokratesa”, „Kiko, Niko i Sokrates na wakacjach”,  „Płyta do zjedzenia”, „Mikołajowa przygoda w teatrze”.

Joanna Kwiatkowska-Zduń

Aktorka teatralna, filmowa oraz dubbingowa. Ukończyła krakowską Państwowa Wyższa Szkołę Teatralna im. Ludwika Solskiego w 1998 roku. Współpracowała z Teatrem Muzycznym w Gdyni i Starym Teatrem w Krakowie, a obecnie jest aktorką w zespole Teatru Narodowego w Warszawie. Zagrała wiele ról teatralnych, filmowych i serialowych mi. in. W takich produkcjach jak: ’’Prawo Agaty” ,,Plebania” ,,Na wspólnej” ,,Oficer” ,,Kryminalni” itp.

Dawid Lubowicz – skrzypce

Urodził się 17 grudnia 1981 r. w Zakopanem. W dzieciństwie kształcił się pod kierunkiem Mieczysława Galicy, Leszka Brodowskiego i Oresta Telwacha. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia na AMFC w Warszawie, w klasie skrzypiec klasycznych prof. Konstantego Andrzeja – Kulki. Jest laureatem wielu festiwali   i konkursów. Stale współpracuje z Teatrem Muzycznym „Roma” w Warszawie. Jest współzałożycielem takich zespołów jak: kwartet smyczkowy „Opium”, „alTango”, „Lubowicz Jazz Quartet”, „East Wall Jazz Quartet” oraz „Atom String Quartet”. Od 2010 r. współtworzy pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie jazzowy kwartet smyczkowy „Atom String Quartet”, który stale zyskuje rozgłos i uznanie, uzyskał Stypendium Narodowego Centrum Kultury – edycja 2011, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej – Aniołek Jazzowy 2011.

Tomasz Pawłowski – fortepian

W 2007 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował kameralistykę pod kierunkiem Krystyny Borucińskiej. Jest także absolwentem Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Swój kunszt doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich prowadzonych przez najznakomitszych artystów i pedagogów, m.in. Andrzeja Jasińskiego, Ewę Pobłocką, Hiroko Nakamurę, Cecille Ousette, Wiktora Mierżanowa, Hartmuta Hölla i Jerzego Marchwińskiego. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Zdobył I nagrodę i Złoty Medal w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Oranienburgu (Niemcy) w 2005 roku oraz I nagrodę w kategorii duetów (wraz z sopranistką Ewą Leszczyńską) w konkursie Giosuè Carducci w Madesimo (Włochy) w 2012 roku. Był dwukrotnym stypendystą Prezesa Rady Ministrów (2000, 2001) oraz stypendystą Burmistrza miasta Hamamatsu (Japonia) w 2006 roku.  Występował w Austrii, Niemczech, Japonii, Litwie, Łotwie, Portugalii, Włoszech oraz w Paryżu. W Polsce koncertował w Filharmonii Łódzkiej, Rzeszowskiej, Wrocławskiej, na Festiwalu im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, w Żelazowej Woli, a także na scenach warszawskich: w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Łazienkach Królewskich i w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Od 2007 współpracuje z Filharmonią Narodową.

Czas trwania spektaklu: 50 minut

Warunki techniczne:
Scena o wymiarach : dowolna
Plener: tak
Instrument klawiszowy: nastrojone pianino / fortepian/ instrument klawiszowy
Nagłośnienie: 2 mikroporty lub 2 mikrofony na statywie, nagłośnienie piana i skrzypiec, 3 odsłuchy
Oświetlenie: do uzgodnienia
Organizator zapewnia:
Realizację nagłośnienia i oświetlenia zg. z riderem
Transport
Nocleg 4 osoby (jeśli będzie konieczny)